• bilgi@fizyozone.com
  • +90 533 673 49 96

Manuel Terapi

Sakarya Manuel Terapi Vücudun her bir bölgesindeki lif, bağ ve eklemlerin anatomik yerleşim ve duruş pozisyonlarına uygun olarak; eklemlerde hareketlilik sağlama, gergin kasları gevşetme, nörofizyolojik uyarı verme gibi daha birçok amaç doğrultusunda; fizyoterapistlerin bireyi detaylı değerlendirdikten sonra uygun yönteme karar verip uyguladığı bilimsel teknikler bütünüdür.Genellikle el ile yapıldığından “MANUEL(el ile uygulanan) ismini alır.


Sakarya Manuel Fizyoterapi, vücudun kendi mucizevi iyileştirme mekanizmalarını harekete geçirerek doku veya yapıların iyileşmesini hızlandırır. Egzersize hazırlayıcıdır. Bireyin durumuna göre seans sayısına karar verilir. Genellikle 1-5 seans arasında iyilik hali sağlanır. Kişinin durumuna bağlı olarak haftada bir ya da birkaç kez uygulanabilir. Hedef doku/yapı iyileştikten sonra, terapötik egzersizler kullanılarak problem yaşamış sisteme doğru işleyiş öğretilir. Bu noktadan sonra yaşadığınız sıkıntı, size özel süreç içerisinde azalarak sona erer.

KİNEZYOLOJİK BANTLAMA ise; doku iyileşmesini hızlandırmak için uygulanır. Bu uygulama için, hamilelerde, yaşlılarda ve kanser hastalarında dahi kullanılması uygun bulunmuş “kinesiotape” adı verilen özel bir bant kullanılır. Bu bant ilaç veya kimyasal bir madde içermez. “Parmak izi” anlamına gelen “finger print” teknolojisi ile dokunmuş bu bant etkin anatomi ve fizyoloji bilgisine sahip fizyoterapistler tarafından uygulanabildiğinde fayda sağlar. Kan ve lenf dolanımının arttırırlması, vücut yapılarını statik veya dinamik pozisyonlanması, ağrının azaltılması ve manuel terapi ile elde edilmiş etkinin korunması için kullanılır.